Obserwatorzy

wtorek, 1 czerwca 2010

Mantylka - jak robić.

Miękka i trochę lejąca się włóczka średniej grubości, wskazany moher, druty zblizone do nr 5,5 - 6 mm.Mantylka składa się z 5 sekwencji po 20 rzędów kazda. Nabieramy 223 oczka i przerabiamy wzorem sciągaczowym 1/1 16 rzędów dzianiny (nabieranie i rząd powrotny nie jest liczone). Następnie 1 rząd oczek lewych w, w którym kazde 5 i 6 oczko jest przerabiane razem.Następnie dwa rzędy oczek prawych i 1 rząd ( to juz dwudziesty) oczek lewych.
I znów sciągacz itd.. Po pieciu sekwencjach mamy przy szyi mniej niz 100 oczek. I teraz wszystko zalezy od tego gdzie chcemy mantylkę wiązać. Jeśli blizej szyi - to oczkami ścisłymi na szydełku dalej zmniejszamy górną część mantylki. Tak czy tak trzeba 2 lu 4 rzędy zrobić na szydełku oczkami ścisłymi.
Teraz wiązaczki.Z kazdego boku nabieramy po 50 oczek ( czyli po 10 z kazdej sekwencji) - to jest pierwszy rząd. W drugim rzędzie przerabiamy po dwa oczka razem = 25 oczek. I dalej sciagaczem az do uzyskania poządanej długości wiązaczka. I zamykamy wszystkie oczka jednocześnie.
Posted by Picasa

3 komentarze:

 1. Super otulacz :) Dzięki za przepis wykonania, może kiedyś się przyda :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Elu, śliczne mantylki, bardzo się cieszę z opisu, chętnie z niego skorzystam
  pozdrawiam,
  Ela P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mantylke nosi się na głowie (do kościoła Włochy, Hiszpania) to koronkowa narzuta - szal, to co pani prezentuje na zdjęciach to etola 8-)

  OdpowiedzUsuń